1
Jak sprowadzić pojazd ciężarowy z Niemiec?
Dla wielu przywiezienie samochodu ciężarowego zza granicy wciąż jest bardziej opłacalnym przedsięwzięciem niż zakup tego samego modelu na terenie kraju. Jednym z państw członkowskich, z których regularnie sprowadza się takie pojazdy do Polski, są Niemcy. Czy sprowadzanie pojazdu ciężarowego to łatwy i szybki proces, czy wręcz przeciwnie?
Jak kupować samochody ciężarowe w Niemczech?
Chcąc kupić auto ciężarowe używane na niemieckich tablicach tranzytowych, najlepiej nie spieszyć się z wyborem określonej oferty. Szczególnie warto zachować czujność, gdy korzysta się z pomocy tak zwanych pośredników, czy firm, które mogą „zająć się wszystkim”, łącznie z zaproponowaniem samochodu i dopełnieniem formalności. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku można natknąć się na nieatrakcyjną ofertę, najczęściej z uwagi na stan techniczny pojazdu.
Takie osoby, czy firmy najczęściej doskonale wiedzą, jak przed sprzedażą podnieść wartość auta, które przez kilka kolejnych miesięcy po zakupie będzie musiało trafić do warsztatu mechanicznego. Przeważnie są to samochody dostępne w dobrej cenie, dlatego niektórzy daję się na to nabrać, myśląc, że znaleźli wyjątkową okazję, a tak naprawdę to model, którego sprzedawca chce się pozbyć.
Najlepiej więc kupować „na własną rękę” – nawet jeśli wydaje się to przedsięwzięcie kosztowne, chociażby z uwagi na konieczność wynajmu tablic tranzytowych, nie jest to aż tak trudne zadanie do wykonania. Może być to zajęcie czasochłonne, ale poświęcając swoją uwagę tej, jakby nie było, kosztownej transakcji, można znaleźć samochód w dobrym stanie. Pod względem finansowym takie auto zwykle także mieści się w budżecie, jaki można przeznaczyć na ten zakup.
Finalizacja zakupu pojazdu ciężarowego w Niemczech
Nawet gdy znajdzie się dobrą ofertę w sieci, zawsze lepiej sprawdzić, jak samochód ciężarowy zachowuje się na konkretnej nawierzchni. Zatem jazda próbna powinna być jednym z elementów, jakie wchodzą w zakres warunków, które sprzedawca powinien spełnić.
Przyjeżdżając do Niemiec po używany pojazd ciężarowy, najlepiej już na samym początku zorientować się, ile całe to przedsięwzięcie będzie kosztować. W przeciwnym razie, przy ograniczonym budżecie może się okazać, że zabraknie środków na przykład na wynajem tablic tranzytowych na ciężarówki z Niemiec, czy na pokrycie kosztów pobytu na terenie Niemiec na czas „dobijania targu” ze sprzedawcą.
Jeśli po jeździe próbnej i przyjrzeniu się pojazdowi z bliska, samochód nie wzbudza zastrzeżeń, a ewentualne problemy techniczne można zaakceptować, by zakupić auto, wystarczy już tylko zawrzeć umowę ze sprzedającym.
Jak sprowadzić auto ciężarowe z Niemiec do kraju?
By jak najwięcej zaoszczędzić na kosztach, najlepiej przywieźć samochód ciężarowy samodzielnie, czyli np. jadąc nim do Polski. Kupując lub wynajmując tablice tranzytowe na ciężarówki z Niemiec, co jest obowiązkiem, można pozostawić w kieszeni sporą kwotę, gdy zaniecha się wypożyczania lawety lub firmy spedycyjnej.
Zanim wyruszy się z Niemiec do kraju, warto się upewnić, że posiada się komplet plików. Dokumenty, jakie powinien otrzymać kupujący, to: dokument potwierdzający, że jest się właścicielem pojazdu, dowód rejestracyjny, zaświadczenie o aktualnym przeglądzie stanu technicznego, dokument informujący o składzie spalin, książka serwisowa, karta pojazdu, a także wszelkiego rodzaju dowodu zakupu i opłat, które poniosło się na terenie Niemiec.